Zlato bylo, je a bude jistotou na horší časy.  Občas se podívám na web obchodníků s drahými kovy: zlataky.cz, jak si stojí aktuálně investiční mince Wiener Philharmoniker. Ta jednouncová je aktuálně na novém rekordu – skoro 39 000 Kč.  A poslední dny její hodnota rostla.  Protože, v dnešním materialistickém světě, může přijít měnová reforma kdykoliv – jak jsou země předlužené a zlato reaguje na výkyvy politiky ( i té USA hry s koronavirem k umravnění Číňanů ), zabití generála Sulejmáního a všemožné výkyvy nahoru a dolů. I v těch největších krizích, kdy peníze budou jen papírky, se za kousek zlata dá nakoupit jídlo. Není to ani 2 roky, co byla cena téhle mince 27 000 Kč. Poradil jsem investici do zlata pár blízkým, přátelům a všichni na tom vydělali desítky %. Někteří drží zlato jako jistotu stále. V dnešní době doporučuji lidem min. třetinu úspor držet ve zlatě.  Akcie jsou hazard, podílové fondy také. Dluhopisy a spořící účty nevydělají skoro nic. V těžkých dobách byt k pronájmu moc nevydělá. Zlato jen na papíru a v cenných papírech také. Je třeba do držet fyzicky. Cena zlata kolísá nahoru a dolu, ale dlouhodobě pořád roste. A v těžkých časech má hodnostu vždy. A o to jde, ne o hromadění majetku. Jde o jistotu.

Nejcennější investicí na horší časy je však samozřejmě vlastní studna. Když jsem v roce 2014 začal dostávat informace, že náš čekají velká sucha a v některých zemích i stěhování za pitnou vodou, nic tomu nenasvědčovalo. A je rok 2020 a čeká se ještě větší sucho než v roce 2018. I loni měli přátelé ve studnách, potocích méně vody než v roce 2018. Tak uvidíme. Kdo je připraven, není překvapen a zůstane mu úsměv na tváři. Není třeba se nechat něčím rozhodit.

PS. možná máme poslední 2 roky, kdy bude v ČR povoleno si studnu nechat vyvrtat. A vodoprávní úřady a města, obce ji povolí a zkolaudují.