Pár lidí se mne ptalo na tabák zda škodí či ne.
V šamanismu se používá tabák jako léčivo, obětina, k čištění, k maskování, k uzemnění, na ochrany a na řadu dalších způsobů. Na rozdíl od marihuany tabák neškodí. Ten čistý, bez přidané chemie. Ale ideálně, když ho člověk kouří málo a rituálně, s úctou.
V cigaretách najdete možná 10% tabáku, zbytek je chemie a nějaké náhražky. Vzhledem k tomu, že ten chemický koktej v cigaretách je velmi silný a na bázi silných antidepresiv, dělá to z lidí to, co dělá a jen málokdo s tím dokáže přestat a této destrukční závislosti se zbavit.

Výluh, vývar z tabáku se v Amazonii pije. Je to hloubková očista těla. Zvrací se. Tahle metoda je výborná na zbavení se různých závislostí, hloubkovou očistu těla. Při šamanském výcviku pije učeň velmi silný koncentrát ( třeba 10-50x silnější než běžní pijani ) a velmi to bolí. Jak říkal jeden kamarád: bolest byla tak velká, že řval bolestí a prosil ať zemře. Přežil a druhý dne musel pít znovu.:)
Tabák se kape do očí, do uší, šňupe se do nosu. Někteří zkouší výluh i na sliznice spodního otvoru.:) Hodně Čechů se stalo na šňupání výluhu z tabáku závislých.:) Protože závislost se dá vybudovat úplně na všem, kde ztratíme svobodnou vůli. Tabák jim každopádně nijak neškodí. A protože nemá 99% z nich pakt s entitou tabáku, tak jim to nedodá energii a sílu jako šamanovi této entitě upsanému spoluprací, ale jen je to uzemní či na chvíli ukojí jejich závislost. Znám lidi, kteří si dávají tabák do nosu 5 x ročně, jiní jen když jsou na nějaké ceremonii a znám i lidi, co na tom ujeli a jsou schopni si to dávat 10x denně celý rok.
Troška tabáku se dá použít jako obětina, dar různým bytostem, entitám.
Tabákem se dá okouřit a udělat člověku silnou ochranu jeho kouřem, energií. Stačí záměr a vědět co a jak udělat.
A co se týče toho maskování… Během šamanského léčení, vytahuje šaman z pacienta různé energie a do toho se připletou jiné energie a je třeba se chvíli maskovat, aby se daly ty škodlivé energie vytáhnout a nedošlo k boji.. a k tomu slouží tabák, kdy šaman kouří ( a někdy i jeho pomocník, dva ) a kolem pacienta je hustý dým a ty útočné energie ( bytosti ) nevidí co šaman dělá a vytahuje.
Sám nekouřím cigarety ani tabák. A ani to nemám v budoucnu v plánu.