Jak proplout tím co nás čeká až na věčnost.:)
Chcete kvalitní ovoce, zeleninu a další potraviny?:) Myšleno takové, co mají alespoň přes 50% látek a živin, to co mělo před 30 a více lety. Vypěstujte si je sami, obstarejte u rodiny nebo nakupujte od farmářů. 
Jak nás čekají velká sucha, vše výrazně zdraží. Hlavně potraviny co mají krátkou životnost. Uvidíte tohle léto a hlavně roky příští.
Kohoutkovou vodu už nikdo senzitivní, s chutí roky nepije. Ideální je mít vlastní studnu ( min. 20 metrů ) nebo si vodu jezdit někam čepovat. Ale hádejte kolik z internetových ezoteriků si pro vodu jezdí.:) Ti movitější si koupili nefunkční filtry, osmózy apod. A většina pije dál vodu s chlórem a fluoridy.
Zrovna dnes jsem se bavil s provozovatelem jedné dřevařské firmy. Tady na území okresů Blansko a Žďár nad Sázavou už soukromí majitelé lesů uschlé smrky takřka netěží, protože je to ekonomicky nevýhodné. Za stovku, dvě čistého za jeden smrk to pro ně nemá smysl. Časem bude omezený vstup do lesů, jak to bude hnít a padat a hrozit zranění lidem. Pokud se chystáte stavět něco ze dřeva ( saunu, pergolu, zahradní domky, obložení, chlívky či v budoucnu žít v domě a topit dřevem ) vyplatí se nakoupit dřevo na topení na 10 let dopředu. Nechat si nařezat fošny, latě a dobře je uskladnit, protože teď koupíte smrkové dřevo od 300Kč za kubík ( v některých krajích dráž ) a za pár let bude dřeva za 2500-3500Kč za kubík. Je rozdíl koupit teď 100 kubíků dřeva na topení za 40 000 a nebo za 4 roky za 250 000 Kč. Úspory se dají z části uložit do kde-čehos.:)
Letošní krizí nic nekončí, budou následovat další a vyplatí se šetřit a neutrácet za zbytečnosti.
Pokud kupovat ojeté auto, teď a příští měsíce je ten správný čas a seženete ho i za polovinu. Pokud chcete kupovat auto nové, vyplatí se rok, dva počkat, jak zamrzlý trh začne zlevňovat. Pro ČR a SR bude to, že tolik lidí pracuje v automobilovém průmyslu a montovnách vyrábějících součástky do aut, velmi špatné.
Šetrnost lidí jako domino zahýbe celou ekonomikou. Jeden dílek domina, vytažený ze hry, ovlivní celou kaskádu kostek.
Reality se vyplatí kupovat nejdřív za půl roku a lépe ty následující, budou hodně padat. Bohužel je budete kupovat od zchudlých a zdecimovaných lidí. V každé době platí: aby jeden ušetřil nebo koupil pod cenou, druhý musí prodělat.
Investice do akcií, fondů, obligací, virtuálního zlata na papíře bude jen pro ty, co si mohou dovolit hazardovat se svými penězi a případně o ně přijít.
Nejcennější investicí příštích 50 let bude studna a také zahrada, sad, orná půda. Desítky ovocných stromů jsem vysázel před 3 a 4 lety, za chvíli začnou plodit. A stále je ideální doba sázet stromy, bylinky, jedlé keře. Studnu jsem nechal vyvrtat už před 5,5 lety, od té doby její pořízení zdražilo, ale bude to ještě dražší příští roky – jak naroste poptávka do extrému. Pokud se bude dít, to do asi bude, je možné že řada vodoprávních úřadů, města obcí už nebude dovolovat vrtat nové studny a skončí to kopáním studen na černo – omezeno do pár metrů kopáno po žebříku.
Cena zlata už je nahoře, může však ještě více zdražit. Už to však není o zhodnocení o 80% za poslední 2 roky ani o desítkách za poslední 2 měsíce, ale jen jistota k uložení peněz. Protože v každé krizi, bude zlato jistota ke koupi jídla a čehokoliv a kdekoliv na světě.
Každý správný hospodář, má zásoby všeho možného na horší časy. Proto jsou teď v pohodě.
Jak dlouho vydrží papírové peníze se uvidí. Čas zrychleně pluje k jejich zrušení. Semele to ty nejchudší, dlužníky a další co pracují na černo. S neexistující hotovostní platbou budou moci pracovat za stravu a bydlení. A za cigarety, alkohol a potraviny, ale to co by přišlo na účet nebo jejich čip jim sebere exekutor. Před věřiteli už se nepůjde schovávat jako nyní, kdy se dlužníci přihlásí na úřad a pracují na černo. A spousta z nich se směje do obličeje těm co dluží. Někdy i vlastní rodině. Trest už přišel a pocítí to daleko výrazněji.
I teď v krizi jsou nejvíce postiženi zadlužení, kteří nemají nárok na žádnou kompenzaci škody a příspěvek od státu.
Psychicky a existenčně mele tahle situace i spoustu číšníků, kuchařů, uklízeček, dělníků apod., kteří pracují na černo nebo za minimální plat a zbytek hotově. S tím, že budou mít minimální důchod počítali, ale s tím co jim přinesla tahle krize ne. A krize budou v budoucnu opakovaně. Stejně tak u nás rozšířený Švarc systém, který je provozovaný v desítkách oborů a zaměstnanci dostanou od firmy 30 000 Kč na fakturu a k tomu 5t za pojištění, protože v superhrubé mzdě by firma za jednoho takového zaplatila se všemi odvody 2 x tolik. A to je 360 000 Kč za jednoho za rok. A při 20 ajťácích ve firmě už jsou to miliony. Schválně kolik takových oborů, kde jsou zaměstnanci nuceni pracovat na žl vyjmenujete. Mne jich napadá 50 a to je jen zlomek.
Investice do platiny, paladia, diamantů je pro bohaté a dlouze likvidní. Stříbro se bude zhodnocovat, ale jeho zpětný prodej je na déle a desítky kilo stříbra zaberou spoustu místa.
Svou finanční rezervu ( nějaké zlaťáky, mince ) si dřív zahrabával na různých místech před zloději kde kdo. Spousta z nich to nestihla rychlou smrtí vykopat a stále hledači něco nachází.
Různí do budoucna vidící a naciťující se snaží i o energetickou soběstačnost: větrná elektrárna, solární panely, podzemní zásobníky vody pro zvířata k pití, elektrocentrály. Větrná elektrárna se všemi rozvody, se dá pořídit už za 400 000 Kč a rodina je nezávislá.
Budou vznikat komunity z důvodu úspory nákladů, času a peněz. Jeden společný traktor pro více rodin a párů. Méně aut, které si půjčí. Jedná pořádná elektrocentrála pro dvě, tři rodiny. Společné hlídání dětí, pěstování na poli, společné starání se o kozy, krávu – kdy jeden týden má rodina starání a druhý týden volno. Při spolehlivých lidech je ideálním řešení i varianta, že 2 ze šesti rodin mají kozy, krávu a za mléko, sýry, jogurty, máslo dostávají od dalších 4 rodin brambor, mrkev a další zeleninu. Další rodina peče chleba pro všechny. Protože strávit denně dvě hodiny u dojení a starostí o kozy je sice pro někoho zábavné, ale to nejcennější co máme je naše energie a čas a je třeba s tím umět hospodařit. Jedině tak člověk vydrží v harmonici a Síle až do smrti.:)
Zemědělství je dřina, ale život ve městech bude těžší a těžší příští roky a desetiletí. Nejen kvůli tomu zesilujícímu ozařování, které ničí lidské tělo zrychleně. Farmaření je velká dřina, proto se nedivím, že spousta ezoteriků o tom sice sní a plácá, ale když se objeví nabídka jít žít k někomu na farmu nebo provozovat hospodářství za desátky z úrody, tak je ticho.:)
Také není farmář jako farmář. Někdo má pole a zvířata zanedbaná a energeticky to dobré není. U jiného je pak radost nakupovat cokoliv. V budoucnu bude extrémně důležitá kvalita potravin. Jak přestávají účinkovat léky a antidepresiva, je třeba začít žít nám známé: jídlo Ti bude lékem. K tomu doplňky stravy. 
Budoucnost je o spolupráci, pochopení, protože jen společně jsme silní a každou krizi hravě překonáme.
A víc a víc v krizi platí: Kdo najde Boha, tne našel smysl života a vnitřní klid i Sílu.