Každá epocha, národ na planetě Zemi, měl své rostliny Síly – psychedelika, která je spojovala s Bohy, s Vesmírem. I nyní jsou takových rostlin a hub na planetě tisíce druhů… Neznámější v současné době používané v ČR ve velkém jsou různé druhy hub a žab, ayahuascka, tabák, peyotl, iboga a spousty dalších.
Většinou kmenový šaman, léčitel, kněz, druid připravil nápoj z nějaké rostliny a účastníky provedl bezpečně procesem. Ochránil účastníky, měl ochrany prostoru, místa, pomocné bytosti, duchy. Tak silně vycvičených je dnes jen zlomek z těch co rituály komerčně provozují.
U některých národů to byl zasvěcovací proces do mystérií, zkouška dospělosti. Často se vedení kmene, národa, král, kněží, pomocí psychedelik dívali do budoucnosti, astrálně cestovali, napojovali se na různé kanály z vyšších světů. Učili se, léčili, studovali, stahovali si z Vesmíru spousty informací, dat. Tyto látky probouzí umělecké sklony. Nebo vylepšují stávající schopnosti malíře, spisovatele, hudebníka, skladatele. Větší synchronizací hemisfér a jejich propojení jemnými vlákny.
Během požití těchto látek jim mozek díky zvýšenému přísunu určité látky z rostlin výrazně navýšil výkon. Z běžných 8%, co používáme dnes, třeba na 60%. A děly se věci a aktivovali schopnosti na těch pár minut, hodin. Otevřela se temenní čakra a hlavně 3. oko. Nejen trénovaní, dokázali nahlédnou do světů astrálních a duchovních. Co se stane ve světě duchovním, projeví se za určitou dobu ve světech astrálních a ze světů astrálních se to zhmotní tady u nás dole – ve světě primitivním – tedy hmotném.:) Kdo dokáže dohlédnout do těch dvou světů nad naším, ví co se stane tady časem. Jasnovidci to mají otevřené stále a bez rostlin.
Druidi během výcviku požívali různé posvátné rostliny: houbičky, blín, durman, muchomůrku červenou, které jim pomáhala překonávat bariéry a komunikovat s Bohem…
Keltové rovněž občas měli hostiny s použitím těchto rostlin.
Rostliny používali v Egyptě, v Tibetu, Amazonii, v Evropě, Africe… všude na planetě.
Zasvěcenci do mystérii se dělili na tři stupně: zasvěcení – myésis, naplnění – teleté a zíraní – epopteiá. Jejich obsah je znám jen přibližně, protože zasvěcenci nesměli ze svého tajemství nic vyzradit. Cílem těchto mystérií bylo zajistit zasvěcencům blažený život v posmrtném životě. Je zajímavé, že většina badatelů se kloní k myšlence, že při eleusinských mystériích byly používány psychoaktivní látky v podobě opia. Mák totiž darovala lidem právě Déméter. Řekové účinky odvaru z makovic dobře znali, mák byl zasvěcen i bohu spánku Hypnoovi.
O účinnosti nápoje se dovíme z dalších veršů Rgvédu:
„Pili jsme Sómu, stali jsme se nesmrtelnými,
dospěli jsme ke světlu, našli jsme bohy,
co pro nás znamená nepřátelství, co zášť smrtelníka,
nesmrtelná Sómo!“