Tak  jeden neduchovní.:)

Měnová reforma. Můj osobní názor je, že je jedním z mála řešení obrovského předlužení zemí korunovaného Covid náhradami. Možná jediným řešením. Otázkou pro mne není zda bude či nebude, ale kdy bude. Za rok, dva, deset? V roce 1953 přišly Češi a Slováci o desítky miliard Korun. Při přepočtu na dnešní kupní sílu Koruny, by se jednalo o biliony. Spadly by i ceny nemovitého a movitého majetku a služeb.

Už tady není vláda jedné strany, a pro jakoukoliv stranu by to byla politická sebevražda. Tak počítám, že měnová reforma přijde centrálně, z vedení EU, pro všechny členské země. A politici se vymluví, že za to může ta zlá EU.
Druhá stránka mince je i to, že za dva roky nebude mít odhadem 40%+ Čechů žádné úspory a po těch všech lockdownech jen dluhy a záporné čisté jmění. Nebudou tedy nějakou reformu vůbec řešit.
Poslední měnová reforma tady byla v roce 1953. Prezident Zápotocký o ní lhal do poslední chvíle. O celoživotní úspory oškubali komunisté obyvatele Československa, když přesně před 67 lety oznámili utajovanou měnovou reformu. „Lidé házeli peníze ve vzteku do kanálů. Po výměně neměli na cestu domů z práce,“ řekl iDNES.cz historik Zdeněk Jirásek.  Více v textu na idnes.cz

Lidé ze vzteku házeli peníze do kanálů

V jakém poměru se peníze měnily?
Pro částky do 300 korun existoval kurz 5:1, vyšší částky se měnily v poměru 50:1. Potíž byla v tom, že některá aktiva se škrtla úplně bez jakékoli náhrady. Například státní dluhopisy. Lidé v podobných aktivech ztratili řádově desítky miliard. Obrovské částky.

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/menova-reforma-1953-komuniste-historik-zdenek-jirasek.A180528_153511_domaci_kafi

Během pobytu ve tmě, jsem nahlížel i na mou případnou investici do nějakého bytu. Aby bylo jednou na přilepšení ke stáří.:) Jakmile jejich cena spadne příští roky o třetinu, polovinu tady na venkově v JMK kraji.  Bohužel, kupovat na úkor těch, co je tato krize semele. No a doba co je a co nás čeká je tak turbolentní, a v řadě oblastí přichází to, co ještě nebylo, a že hrozí i varianta, že nájemíci na to mít nebudou klidně i řadu let, byt bude prázdný a musel bych platit inkaso a fond oprav sám a  ve velké krizi budou byty prodejné jen za zlomek ceny. Proč tedy kupovat něco, co v dobách blahobytu vydělá jen směšných 1-6% ročně. Kdy poslední pokles ceny tady byl v letech 2008-2011, od té doby to roste, teď ta krize bud ještě větší a při enormním zadlužení bude trvat déle…Pak v rámci ekon. cyklů růst, pád  a pořád dokola. Jsou bezpečnější investice.