Pobyt ve tmě je velmi silná metoda. Transformační, lecos dokáže otevřít ze světů kolem nás a uvnitř našeho těla a srdce duchovního. Většina populace do tmy nikdy nepůjde ( desítky % lidí se tmy bojí a v kombinaci s klaustrofobií jich je ještě víc ) a i velká část ezoteriků na tohle nemá „koule“. Přitom být sám, v úplné tmě, mít konečně čas na sebe a dostat se dovnitř sebe… zvýšenou senzitivitou objevovat světy a bytosti kolem sebe…dokáže člověka výrazně posunout. Ultimátně. Dá se to realizovat i doma, když místnost zatemníte a rekuperací budete vhánět vzduch, vyřešíte záchod, průvodce, jídlo. Provedl jsem tmou už skoro 500 lidí, přijde mi, že průvodce již dělám věčnost.:) A představte si, že 14 a víc dní vydržel jen jeden z asi 80. S postelí, teplou sprchou, meditačním podsedákem, židlí, umyvadlem, cvičením, záchodem, stravou až pod nos… Tedy opakem těch drsňáren v Himalájích, kde se stále chodí do ledové jeskyně na roky do tmy- výrazně se transformovat, praktikovat a posunout a uvést v praxi nauky cvičené v chrámech. A bez spuštěného Tummo – vnitřního ohně, té tajné čakry lamů a jogínů, 4 palce pod pupkem a 2 palce od páteře zevnitř, by v těch desítkách stupňů pod nulou, sedíce na hromádce slámy, zmrzli. Stačí pár tisíc odpraktikovaných hodin Tummo a člověk má v těle puštěnou elektrárnu, která prolévá nonstop jeho tělo blažeností a jemně spaluje kousíčky jeho karmy. Tak proč praxi tummo tak flákáš Míro?:) Bájný jogín Milarepa, masový vrah desítek lidí, které zabil jako čaroděj na dálku, dosáhl Tummem Osvícení, a stal se nejmilovanějším lámou Tibeťanů.
Občas si vzpomenu, jak mi v těch životech, kdy jsem nic neměl bylo krásně. Svobodný jako pták, někde v jeskyni, poustevně, chrámu a   sem tam se najíst a napít a někdy v pohodě hladovět nebo na práně trávení vypnout a jinak nic neřešit.
Ale zpátky do tmy. Tahle metoda na rozdíl od drog, medicín a psychedelik jde čistou cestou a co se otevře, má o mnoho vyšší šanci pokračovat i po vyjití ze tmy. Na rozdíl od psychedelik, která na pár hodin něco otevřou a většině zavřou bez ponechání těch schopností a darů. Ale je to dlouhé, náročné. Než by západní ezoterik strávil třeba transformačních 21. dní ve tmě a pořádně se posunul na zbytek svého života ( spojil se se svým Vyšším Já, ze svou duší, otevřel své vidění a intuici co to jde třebas ), tak radši objedeme XX akcí, rituálů a často ezo-blbostí, které nám ve finále nedají zdaleka tolik nebo nám jen spálí čas a peníze. Protože, přece nemáme čas se někde zavřít na celé 3 týdny. A vydržet tak dlouho. Protože jsme tady a západě změkčelí, zdegenerovaní slaboši, od mala tak vychovávání svým okolím, médii. A víc kecáme než praktikujeme a vždy si najdeme výmluvu proč něco nejde. Vždy je pohodlnější kouknut 2 hodiny na hezký filmy nebo si udělat výlet na kole v přírodě, než tu dobu strávit v modlitbách a meditaci. Když pak na smrtelné posteli, těsně před odchodem z těla hodnotíme svůj život, spousta lidí si uvědomí, že propásla mimořádnou šanci se posunout do Vyšších sfér Bytí. Když už měli to štěstí narodit se do krásných zemí nadbytku a  blahobytu, jakými bezesporu ČR a SK jsou, měli přístup k informacím a naukám, metodám a místo toho jim inkarnace proklouzla mezi prsty a možnost posunu zase propásli. Někdo už po 157mé, jiný po 850té bude po odejití z těla, v astrálu se svými průvodci a poradci duchovními – litovat a smutnit, proč zase neuspěl a nechal se uvěznit mamonem, požitky, pudya neskonalou leností.
Také jsem ještě nepřekročil tento stín a nestrávil ve tmě měsíce v tahu, jak chci a toužím, přestože je pro mne cesta k Bohu a vědomá smrt alfou a omegou této inkarnace. Ze které vím, že si nic hmotného neodnesu a nechám tady vše kromě své karmy a získané moudrosti. Veškerý svůj majetek a pomíjivé zbytečnosti pro mou duši, bych okamžitě a ve vteřině vyměnil za transformaci na vědomého Osvíceného realizovaného člověka, těšícího se na smrt a přechod do Vyšších sfér s čistou karmou. To je stimul, to je cesta i cíl. Na tuhle planetu už se jako vesmírný cestovatel nikdy nechystám. A věřím, že neudělám chybu a nebudu muset. Moc práce však přede mnou ještě. Práce povznášející Ducha a zocelující duši a otevírající srdce nesmírné- vesmírné lásce.