Setkávám se občas s nějakým zemědělcem, jasnovidci, šamany – co nahlíží budoucnost. Vidím jak umírají lesy ( tady na Vysočině jsou smrky během dvou let ze 100% pryč a to zvětší sucho, bez stromů bude méně kvalitní vzduch ), lidem vysychají studny kopané do malé hloubky a zvyšuje se sucho. Jak je v potoce, řekách méně vody, než touto dobou loni. Pořídit si vrtanou studnu do min. 30 metrů, nějakou zahradu, políčko radím lidem už roky. Než bude zakázáno studnu vůbec vyvrtat na vlastním pozemku. Zkrátka mít záložní variantu přístupu k pitné vodě a potravinám -k bydlení ve městě. Už je tady doba, kdy cibule a brambory jsou o dost dražší než banány.:) A potraviny vozíme z čím dál větší dálky. Litva ve středu kvůli obrovskému suchu vyhlásila stav nouze. Podle místních úřadů hrozí, že kvůli suchému a horkému počasí bude letošní sklizeň až o polovinu nižší, napsala agentura AFP. Kromě ohrožení plodin má sucho negativní vliv i na hladiny některých řek, které dramaticky poklesly, což ohrožuje ryby. Sucho bude problém příští roky v min. 70 zemích planety a kvůli suchu bude daleko výraznější migrace lidí do Evropy.
Dost lidí pak začíná farmařit a správné postupy a výživu půdy se učí za běhu. A jak říká jeden chytrý zemědělec: Správný zemědělec umí udělat osevní postup a ví, že ke zvýšení úrodnosti půdy a luk musí mít hnůj i močůvku, jednou za čtyři roky dá na pole hnůj, na louku močůvku.
Nejen tady na Vysočině se sesypal lesní byznys. Někteří menší majitelé lesů je prodávají za Korunu, protože se to stalo prodělečným byznysem. Za kubík dřeva tady v místním lese platí lesní firmě 450Kč ( pokácení, stažení na rampu za traktorem, odvoz kamionem ) a za dřevo odvezené do Číny, Rakouska, na české pily, dostanou 1 000 Kč za kubík. Zalesnit hektar lesa pak vyjde na necelých 50 000 Kč a další kácení je možné až za 30 let. A samozřejmě, dřevo, nábytek, papír, další desítky let výrazně zdraží, jak ho bude u nás málo.
Jiný zemědělec to říká otevřeně: Pitek popisuje svoje zkušenosti s extrémním suchem i raketovým zdražováním sena, které prostě loni najednou nebylo. Českému zemědělství se podle něj stane to, co se stalo v lesích. Nikdo neřešil smrkové monokultury a teď jsou lesy suché, stávají se lehkou potravou pro kůrovce a trh se dřevem se zhroutil. Je tam vůbec největší ekologická katastrofa v historii. V zemědělství k tomu chybí kousíček, jen roky. Pitek přitom míní, že půda už za 10 let vůbec nemusí být plodná, pak se můžeme rozloučit i s potravinovou soběstačností. Můžou přijít nepokoje, revoluce, války, prostě boj o poslední plodnou půdu.
No, většina lidí, jak je přisátá ke svému telefonu, monitoru, budoucnost tolik neřeší nebo rezignovala, tím že většina má málo energie kvůli všudypřítomnému elektrosmogu a wifi záření. Pozitivní je, že tímhle vším se dá prokličkovat a vytvořit si realitu, kde je vše v pohodě a hezké. Každý si může stvořit svou realitu.