Mysl ( jezdec ) jede na dechu ( koni ). Tak zní staré tibetské duchovní pořekadlo. Na této planetě, v různých duchovních naukách, směrech je pracuje se stovkami různých dechových cvičení. Ty silné a nejsilnější se předávají z učitele na žáka, vědomě a s praktickým vysvětlením. Jsou totiž příliš nebezpečné pro netrénované jedince a mohou adepta dokonce zabít. Lidem se slabým srdcem jsou dokonce zakázány. A z mnoha dalších důvodů se nezveřejňují. Ale hledači poznání určitě narazí na někoho, kdo jim dokáže poradit. A dýchání je pak zdarma.:)
Ovládnutím dechu se dá zastavit vířící mysl v meditaci a k „přepnutí“ na vyšší stupně se dá dojít daleko rychlejší cestou. S dechem pracuje i Wim Hof, holandský sněžný muž, který tuhle techniku otevřeně šíří. Ovládl svou mysl díky dechovým technikám a zároveň působení chladu. Kdo se dokáže v ledové vodě uvolnit a tréninkem překonat bolest z ledové vody, dokáže se přenést během pár sekund do zajímavé meditační úrovně. Řada lidí medituje roky, někteří desítky let. A pak zažijí rituál s psychedelickou rostlinou Síly a díky energii té entity ( třeba bytosti – duše – šamanských hub ) zažijí stav třeba kosmického vědomí, na který by se vlastní silou nikdy nedostali, ale síla té rostliny se protlačí přes jejich omezující práh… Podobně to funguje během pobytu ve tmě. Ale tam to někdy trvá déle, za to je to čisté, bez drogy – medicíny. Pokročilé dechové techniky působí stejně.  Dát si během pobytu ve tmě dýchací cvičení v ledové sprše, je také síla.:) A ještě lepší je ponořit se do kádě s ledovou vodou a ledem,  až po bradu a zklidněním se, ovládnutím těla pak v krátké meditaci přepnout a vydržet tam v té vodě, o teplotě třeba jen 2 stupně minutu, dvě…. Zajímavé je i po této ledárně jít do rozpálené sauny, kdy se tělo z jednoho teplotního šoku přepne transem do druhého a zase to dostává meditaci na jinou úroveň Bytí.
Tohle vše dělat uváženě opatrně, nepřeceňovat síly. I otužování má svá rizika a nemělo by se to přehánět a pálit svou energii ( potřebnou k Cestě k Bohu, která žere moooc energie ) zbytečně nad nutné minimum.