Mysl ( jezdec ) jede na dechu ( koni ). Tak zní staré tibetské duchovní pořekadlo. Na této planetě, v různých duchovních naukách, směrech se pracuje se stovkami různých dechových cvičení. Ty silné a nejsilnější se předávají z učitele na žáka, vědomě a s praktickým vysvětlením. Jsou totiž příliš nebezpečné pro netrénované jedince a mohou adepta dokonce zabít. Lidem se slabým srdcem jsou dokonce zakázány. A z mnoha dalších důvodů se nezveřejňují. Ale vytrvalí hledači poznání určitě narazí na někoho, kdo jim dokáže poradit. A dýchání je zdarma.:)
Ovládnutím dechu se dá zastavit vířící mysl v meditaci a k „přepnutí“ na vyšší stupně se dá dojít daleko rychlejší cestou. Jogíni ovládající mysl a stavy těla pomocí dechu, s nashromážděnou sexuální energii v solaru, v břichu, v tummo čakře ( 4 prsty pod pupkem ), sexuální čakře, ( ještě více dole ) ovládající proudění této energie po těle, v kombinaci s rozsvíceným světelným tělem uvnitř svého těla fyzického, bortí omezení lidského těla na hlavu – sedíce ve tmě studené jeskyně v nonstop blažené euforii, běžným smrtelníkům nepochopitelné…
S dechem pracuje i Wim Hof, populární holandský sněžný muž, který tuhle techniku otevřeně šíří. Ovládl svou mysl díky dechovým technikám a zároveň působením chladu. Kdo se dokáže v ledové vodě uvolnit a tréninkem překonat bolest z ledové vody, dokáže se přenést během pár sekund do zajímavé meditační úrovně. Řada lidí medituje roky, někteří desítky let. A pak zažijí rituál s psychedelickou rostlinou Síly a díky energii té entity ( třeba bytosti – duchu šamanských hub ) zažijí stav třeba kosmického vědomí, na který by se vlastní silou nikdy nedostali, ale síla té rostliny je protlačí přes jejich omezující práh… Podobně to funguje během pobytu ve tmě. Tam to někdy trvá déle, za to je to čisté, bez drogy – medicíny. Pokročilé dechové techniky působí stejně. Dát si během pobytu ve tmě dýchací cvičení v ledové sprše, je také síla.:) A ještě lepší je ponořit se do kádě s ledovou vodou a ledem, až po bradu a zklidněním se, ovládnutím těla pak v krátké meditaci přepnout a vydržet tam v té vodě, o teplotě třeba jen 2 stupně minutu, dvě…. Zajímavé je i po této ledárně jít do rozpálené sauny, kdy se tělo z jednoho teplotního šoku přepne transem do druhého a zase to dostává meditaci na jinou úroveň Bytí. A člověku se v těle rozproudí elektromagnetické léčivé síly.
Staří jogíni říkávali: dechem se může člověk stát Bohem – tak výrazně to navýší jeho schopnosti, ale nesprávné cvičení ho může i zabít. Koneckonců, levitace je o ovládnutí elementů hlavně pomocí speciálního dechově meditačního cvičení. Stejně tak i vnitřní oheň – Tummo. Ten je o koncentraci, vizualizaci + dechu. I vzdání se stravy a vody a přejití na pránu je o dýchání přes prodlouženou míchu a speciálním dechovém cvičení ve spojitosti s roztočením a dýcháním přes určitou čakru.
Síla našeho Ducha zkrátka nemá hranice.