Spousta lidí běhá pro radost z pohybu. Někteří aby zhubli, jiní,  aby si vyčistili hlavu. Jiné zase baví  hrát  na kytaru. Ti, co tomu začnou  dávat svou energii, čas,  pozornost, těm  se jejich koníček, může stát  i obživou. Ale jen málo  z nich se dostane na olympiádu v atletice nebo se stane světově uznávaným kytaristou.

V duchovnu hledá  většina lidí na začátku pomoc, spásu, smysl života. Řeší své vztahy, zdraví, chtějí vylepšit, usnadnit, své žití.

S duchovnem je to stejné jako s ostatními obory. ALE: tahle cesta, absolutně převyšuje všechny  ostatní obory a každý člověk ji musí dohrát až na nejvyšší vrchol této vesmírné hry. K Nejvyššímu Duchovnímu mistrovství = Nejvyššímu stupni Osvícení. Není ve Vesmíru nic tohle převyšujícího.
Cesty k tomuhle vrcholu znám, známe. Metody různých duchovních linii a jejich nauk a zákulisí pro opravdové hledače také. Jde to zvládnou v jedné jediné inkarnaci a minimálně se už v příští inkarnaci nenarodit jako nevědomý člověk v anamnéze. Jen je tomu potřeba postupně ( lépe  hned) odevzdat  vše světské. Žít život, ale od všeho se odpoutat, nebýt k ničemu připoutancem.
Pak se celý Vesmír spojí, aby další bytosti pomohl k dosažení Nejvyššího cíle.
V lásce, pokoře a harmonii.