Tahle paní by měla být celebrita a uznávaná společností veřejně… Ano, dostala vyznamenání od dvou prezidentů, ale i tak ji skoro nikdo nezná.
„Jsem zastánkyní šetrného sdělování pravdy. Na konci života je čas hodně vzácný. Člověk může ještě hodně pokazit, propásnout, nebo nestihnout,“ říká lékařka, publicistka a zakladatelka vůbec prvního českého hospicu a následně řady dalších, Marie Svatošová.
Podle jejích slov se pacienti, kteří žijí v rodině, kde není láska, do hospicu nedostanou. „Někdo se musí angažovat, musí ten hospic vyhledat a musí se postarat. A to už je projev lásky,“ vysvětluje Svatošová.
V České republice zemře každý rok asi 110 000 lidí. Většina v nemocnicích. Jen 3% umírajících zemřou v hospicích, kde je mohou navštěvovat jejich blízcí a být s nimi do konce. Ne jako ve většině nemocnic, kde jakmile jejich blízký začne umírat, tak je sestra vyžene. Pokud tedy neumře mimo návštěvní hodiny.
Zajímavý poslech s ní:

https://plus.rozhlas.cz/lidem-je-treba-rikat-na-konci-zivota-pravdu-aby-svym-casem-nemrhali-rika-marie-7649794?fbclid=IwAR3jYqNhfIjstG25MrCNJY6RK_Qkg3DM9YwIltp-bx7AJ5X9t-0lUAACc7I